mutfak

mutfaklarda malzeme seçimi

Ahşap (Masif); yüzyıllardır kullanılan bu doğal malzeme mekana sıcaklık kazandırır. Ahşabın diğer üstün özellikleri ise hoş bir dokunma hissi yaratması, hava alma özelliği sayesinde sağlıklı olması ve görsel açıdan diğer malzemelerle kolay uyum sağlayabilmesidir. Zayıf yanı ise çok nemli, çok kuru ortamlardan ve darbelerden etkilenmesidir.

Mutfağın tezgah bölümünde akçaağaç ve meşe gibi çok sert ağaçlar tercih edilmelidir. Dolap kapaklarında ise meşe, akçaağaç, çam, kiraz, ceviz, huş, maun ya da venge tercih edilebilir. Aydınlık bir ortam isteniyorsa kayın, meşe, akçaağaç ya da kestane kullanılabilir. Bambu ise zemin kaplama malzemesi olarak idealdir.

Sentetik esaslı malzemeler; sadece tezgah yada tezgah arası gibi yüzeylerde değil masa sandalye aydınlatma elemanları gibi muhtelif yerlerde kullanılabilir. Ahşap, taş, seramik görünümlü düz ya da desenli seçenekleri mevcuttur. Örneğin Dupont Corian çok serttir  hijyeniktir ve çok fazla renk seçeneği vardır.  Dupont Policor ise Bakteri oluşmayan, derzsiz birleştirme imkanı olan ısıyla şekil verilebilen bir üründür. Darbe, termal şok ve çoğu kimyasallara karşı dirençlidir. İpeksi dokunuşlu bu malzeme, çiziklerde onarılıp ilk günkü haline geri döndürülebilir.

Çimstone/Belenco  %93 kuvars, %7 polyesterden oluşan malzeme eşsiz sağlamlık ve dayanıklılığa sahiptir. Gözeneksizliği sayesinde emicilik özelliği yoktur.  Zeytinyağı, şarap, sirke, limon, deterjan, aseton, oje gibi malzemelerin diğer yüzeylere verdikleri zararlardan etkilenmez. Akrilik ve polyester tezgahlara, granit ve doğal taşlara karşı üstünlükleri  vardır. Parlatma ve cila istemez. Birçok renk ve desen seçeneği  sayesinde mutfak bankonuzda ve arasında mükemmel görüntüler verir.

Mermer/Granit;  güzelliği yüzyıllardır bilinen efsanevi bir malzemedir. Artistik yönü ve dayanımı sebebiyle tasarımcılar tarafından sıkça tercih edilen bu malzeme çok farklı renk ve doku seçeneğine sahiptir. Mobilya, mutfak tezgahı, zemin, denizlik vs birçok yerde kullanılır. Yeni geliştirilen dolgu ve cilalarla düzenli bakım yapıldığında güzelliğinden uzun yıllar hiçbir şey kaybetmez. Özen gösterilmediğinde ise çizilebilir ve leke tutabilir.

Mermerit; mermer tozu ile polyesterden kalıplara dökülerek elde edilen banko malzemesidir. İstenilen boyut ve şekilde yekpare olarak üretilebilir. Asit, yağ, kola, çay, limon suyu gibi asitli malzemelerden etkilenmez. 220 dereceye kadar ısıya dayanıklıdır. Sıvıları emmez, leke, bakteri , kir oluşumuna izin vermez. Renk ve desen seçenekleri vardır. Döküm olarak imal edilmesi nedeniyle doğal mermere göre fiyatı daha uygundur. Sert cisimlerle temizlendiğinde veya yüksek nitelikli asit kullanıldığında yüzeyde matlaşma olabilir.

Laminat ise dayanımı daha az, birleşim yerleri belli olan ekonomik bir malzemedir. Tezgah, tezgah arası, kapaklar, raflar, zemin, kapı v.s yerlerde kullanılabilir. Önlem alınmadığı takdirde su sızma ihtimali olan tezgah birleşim yerleri, eviye ve ocak kenarları gibi noktalarda deformasyon olabilir.

AGT WPC Kompozit tezgah,%100 suya dayanıklı ıslak mekanlarda kullanılabilen hafif ,antibakteriyel  bir malzemedir.Kenar birleşimleri  profillerle sağlanmaktadır. Birçok renk ve desen alternatifi olan ekonomik bir üründür.

Cam; mekana ferah bir atmosfer kazandıran cam özellikle küçük mutfaklar için idealdir. Sert bir cisimle çizilmediği ya da darbe sonucu çatlamadığı sürece uzun yıllar estetik değerinden hiçbir şey kaybetmez. Mutfaklarda ayırıcı eleman olarak kullanılarak görüntü yoğunluğunun kırılmasını, ışıklı, pırıltılı alanlar yaratılarak estetik değeri yüksek ürünlerin görünmesini sağlar. Tezgah arasında kullanıldığında, temizliği kolay ferah bir yüzey elde edilmiş olur. Ancak aksesuar ürünleri matkap vasıtasıyla asılmak istendiğinde cam kırılacaktır.

Metal; tüm metaller içerisinde özellikle paslanmaz çelikle kullanışlı çok estetik yüzeyler  yaratılabilir. Yüksek ısıya dayanıklı, kolay temizlenen, aşınmaz, hijyenik ve sızdırmaz bir malzemedir. Dikkatli kullanılmadığında çizilebilir, parmak izini gösterebilir. Pirinç, krom, alüminyum gibi bazı metallerinde kullanım alanları fazla ve estetik değerleri yüksektir. Ancak her birinin kullanım özellikleri ve dayanımları farklı nitelikler gösterir.

Suntalam; sunta levha üzerine, teknolojik emprenye makineleriyle melamin reçinesi ve tutkal emdirilerek yanmaz ve su geçirmez hale gelen dekor kağıdının kaplanmasıyla elde edilir. Ülkemizde firmaların dekor kağıtlarının desen ve renklerine göre her zevke uygun birçok çeşidi bulunmaktadır.

MDF Lam; mdf  levha üzerine, teknolojik emprenye makineleriyle melamin reçinesi ve tutkal emdirilerek yanmaz ve su geçirmez hale gelen dekor kağıdının kaplanmasıyla elde edilir. Ülkemizde firmaların dekor kağıtlarının desen ve renklerine göre her zevke uygun birçok çeşidi bulunmaktadır.

Lake; ham MDF levha üzerine polyester astarlama yapıldıktan sonra poliüretan veya akrilik boyaların uygulanması usulüyle yapılır. Uzmanı  tarafından kaliteli malzemelerle yapılmış bir lakenin pürüzsüz görünümü sıradan bir MDF yi muhteşem bir mobilyaya dönüştürebilir. Sonsuz renk seçeneği ile size özel mobilya üretimin yapılmasını sağlar. Buhardan, nemden, etkilenmeyen temizliği kolay, insan sağlığına zararı olmayan bir üründür. Doğrudan güneş ışığına maruz kalmadığı takdirde, uzun yıllar solma, sararma yapmaz, dilerseniz kolayca renk değişikliği yapabilirsiniz.

PVC/Vakum/Membran kapak; mdf levhanın bir tarafı melamin kaplı iken diğer yüzeyinin tutkallanıp bir vakum pres veya membran pres yardımıyla yüzeyine 0,30-0,70mm kalınlığında PVC folyo basılır. Uzun ömürlü ve temizliği çok kolay bir kapaktır. Sınırsız model, renk ve tasarımı bulunmaktadır.

Hıgh gloss; mdf levhanın bir tarafı melamin kaplı iken diğer yüzeyinin tutkal ve 0,30 mm lak uygulanması sonucunda elde edilen, dekoratif parlak yüzeyli ahşap paneldir.

Akrilik kapak; mdf levhanın bir tarafı melamin kaplı iken diğer yüzeyinin tutkal ve 1mm-2mm (akrilik) lak uygulanması sonucunda elde edilen, dekoratif parlak yüzeyli ahşap paneldir.

UV Lak kapak; mdf levhanın bir tarafı melamin kaplı iken diğer yüzeyinin tutkal ve U.V.  lak uygulanması sonucunda elde edilen, dekoratif parlak yüzeyli ahşap paneldir.

Alpi (alpilignum – yeniden yapılandırılmış) kaplama; doğal ağaç soyma işleminden sonra levha formunda kesilir. Özel boyama ve diğer işlemlerden sonra kütük formunda uygun tutkal, sıcaklık ve basınçla yapıştırılır ve bu kütükler tekrar kesilir. Bu metot sayesinde ağaç kusurlarının önüne geçilerek standart ve simetrik ebat , renk, desen avantajları sağlar.

Doğal Kaplama; kaplama üretimi için seçilmiş ağaçların buharlama tesislerinde yumuşatılıp soyma, biçme ve kesme işleminden sonra fırınlarda kurutulmasıyla ince levhalar elde edilir. Kesim şekillerine göre hareli, freze, soyma ve yarım soyma kaplamalar olarak çeşitlenmektedir. Kalınlıklarına göre 0,55-1mm arasında kaplama, 1-4 mm arasında papel kaplama olarak adlandırılır. Doğal olmaları nedeniyle simetrik, renk, desen, ebat bulunmayabilir, bir süre sonra aynı ürün tam anlamıyla sağlanamaz.

Yazar Hakkında

İlgili Gönderiler

Cevap Veriniz

Cevap Veriniz

E Posta Hesabınız Paylaşılmayacaktır.