renk

mutfaklarda renk seçimi

Çevreyle olan duyusal etkileşimimiz , ışık ve renk uyaranlarının oluşturduğu görsel algılamalarımıza dayanmaktadır.  Renklerin psikolojik etkileri,  insanın zihinsel aktivitelerini, fiziksel performansını, psiko sosyal durumunu etkilemektedir.Yarattıkları  ışık şiddeti, doygunluğu ve renk tonu iç mekan algısında önemli rol oynamaktadır. Her şeyiyle aynı olan bir mekanda yalnızca renkler hatta rengin tonları değiştirilerek çok farklı atmosferler yaratılabilir. Renklerden estetik ve psikolojik değerleri yanında işlevsel olarak da faydalanılabilir. Örneğin;  görme sorunu olan bir kişinin mutfağındaki kulplar sarı ve turuncu gibi gözün ilk algıladığı canlı renklerden seçilerek daha işlevsel bir mutfak tasarlanmış olur. Renk seçimi yapılırken doğru kararlar verilmesine yardımcı olabilecek bazı ipuçları ise şöyle sıralanabilir.

Küçük mekanlar soğuk renklerin geriye çekilme etkisi  nedeniyle, soğuk renklerle boyanarak daha büyük algılanması sağlanabilir. Büyük mekanların küçük görünmesi istendiğinde ise sıcak renkler kullanılabilir.

Sıcak renkler izleyeni uyarır, neşelendirir ve enerjiyi arttırır. Fazlası heyecan, şiddet, saldırganlık yaratabilir.

Soğuk renkler ise yatıştırıcı ve dinlendiricidir; güven, huzur, ferahlık, sorumluluk, özgürlük gibi duyguları çağrıştırır.

Siyah güç, tutku, otorite, ciddiyet ve resmiyeti temsil eder. Ayrıca gizemli duyguların, eğlence ve zenginliğin simgesidir. Büyük mekanları daha küçük ve gizemli hissettirir. Kapaklarda siyah tercih edilmişse, duvar ve tezgah ta krem, beyaz yada gri gibi açık renkler tercih edilebilir.

Beyaz insanlar üzerinde temizlik, tazelik, saflık ve hijyen duyguları uyandırır. Ayrıca mekanın daha büyük algılanmasını sağlar. Ancak en büyük dezavantajı ise soğukluk hissi yaratmasıdır. Bu etki sarı, turuncu, yeşil gibi renklerle veya doğal ahşap malzemelerle kırılabilir.

Kırmızı enerji verir, tatlı çağrıştırır, iştahı artırır ancak geniş yüzeylerde rahatsız edici olabilir. Bu nedenle beyaz, siyah, gri, turuncu renklerle veya kromla, çelikle kombine dilebilir.

Sarı yumuşak tonları kullanılırsa neşeli ve olumlu duygular yaratır. Ekşi tat çağrıştırır. Çelik, krom, ve camla uyum sağlayan bu renk ayrıca gri, beyaz ve siyahla kombine edilebilir.

Yeşil güven ve huzur veren dinlendirici bir renktir. Country stili mutfaklarda başarılı bir şekilde  kullanılmaktadır. Acı ekşi ve tuzlu tat çağrıştırır. Ahşap, taş, tuğla ve hasırla büyük uyum sağlar. Krem, karamel ve beyazla kombine edilebilir.

Lacivert sonsuzluğu, otoriteyi, güven duygusunu  ve verimliliği ifade eder. Mekanın olduğundan daha küçük algılanmasına neden olur. Beyaz ya da gri gibi açık renklerle kombine edilebilir.

Turuncu canlı tonları enerji verir,tatlı çağrıştırır, terra kotta ve şeftali tonları mekana sıcaklık kazandırır. Beyaz, açık sarı, krem ve griyle iyi uyum sağlar. Ahşap ya da metalle birlikte kullanıldığında ise hoş bir kombinasyon yaratır.

Mor insanın kendine güven duygularını harekete geçirir. Lavanta, leylak ve orkide gibi açık tonları ferahlık verir. Koyu tonları ve başka renklerin parlak olanlarıyla birlikte rahatsız edici olabilir. Beyaz, krem ve griyle birlikte kullanılabilir. Açık renkli ahşap, çelik ve kromla uyum sağlar.

Mavi tazelik serinlik ve rahatlık duyguları uyandırır. Tuzlu ve acı çağrıştırabilir, yeme hissini azaltır. Geniş yüzeylerde tek renk olarak yoğun kullanılmamalı lacivert, beyaz, açık gri,açık kahverengi gibi renkler ya da kayın ağacı ve melalle kombine edilmelidir.

Mutfakta başarıyla kullanılabilecek nötr renkler boz kahverengi, bronz, krem ve gridir. Bu renkler  doğal ahşap ve taşla kombine edilebilir.

Mavinin tonları kayın ve huş ağacı mobilyalarla uygulanabilir.

Adaçayı yeşili ve krem renkler ise meşeyle kombine edilebilir.

Duvarlarda kaşmir, açık mavi ve yeşil  benzeri yumuşak tonlar tercih edilmelidir.

Canlı renk ve desenlerde duvar kağıtları da mutfağa hareket kazandırır. Özellikle country tarz mutfaklarda kalın çizgili ve ekose desenler başarılı görüntüler verecektir.

Kontrast renk ve malzemeler iyi seçim ve kullanımla her mutfakta başarılı olacaktır. En güzel örnekleri ise ahşapla-çelik,  rustik malzemelerle-parlak lake,  krom-cam birliktelikleridir.

Mutfaklarda Stil seçiminde kaynak olarak  Rokoko, Shaker, Neo klasik, Ampir, İngiliz Koloniyel, Biedermeier, Eklektik, Viktoryen, Arts&Crafts, Art Nouveau, Asya, Endüstriyel, Bauhaus, Art Deco, İskandinav, Çağdaş, Minimalizm, Modern stillerden yararlanılarak bir tarz belirlenmelidir.

Yazar Hakkında

İlgili Gönderiler

Cevap Veriniz

Cevap Veriniz

E Posta Hesabınız Paylaşılmayacaktır.